Covid-19: 7 būdai, kaip galite apsaugoti savo kūdikį

Milupa dalinasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis kaip apsisaugoti patiems ir apsaugoti savo mažuosius. Vadovaudamiesi paprastais būdais ir taisyklėmis galime kartu apriboti galimybes koronavirusui plisti.

1. Reguliariai plaukite rankas

Koronavirusas plinta per sąlytį tarp žmonių. Todėl tiesiog plaudami rankas galima nuo jo apsisaugoti. Taigi, nusiplaukite rankas prieš paliesdami savo mažylį ir primygtinai prašykite kiekvieno, kuris nori prie jo liestis, kad gerai nusiplautų rankas.

Deja, bet maži vaikai rankų nusiplauti negali. Kol kas dar ne. Todėl paverskite tai įprastiniu žaidimu ar rutina prieš valgį ir kruopščiai kartu nusiplaukite rankas alkoholio pagrindo antiseptiku rankoms arba muilu ir vandeniu.

Kodėl? Taip sunaikinsite virusus, kurie gali būti ant jūsų rankų ir iš karto užkirsite galimybę užsikrėsti patys ir užkrėsti savo vaiką.
PSO rankų plovimo rekomendacijos: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/
http://www.ulac.lt/renginiai/Pasauline-ranku-higienos-diena 

2. Stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos

Per dieną mes dažnai prisiliečiame prie skirtingų paviršių. Mums taip pat smagu myluoti kūdikius, kurie, savo ruožtu, mėgsta liesti savo veidus.

Todėl bet kuris, ketinantis paimti į rankas mažylį (įskaitant ir jus), turi kruopščiai nusiplauti rankas.
 
Kodėl? Šie paviršiai gali būti užteršti koronavirusu, kuriam patekus ant rankų jis gali lengvai patekti į kūną per burną, nosį ar akis, kai mes prisiliečiame prie veido.
Mes negalime liautis lietę skirtingus paviršius ar numalšinti kūdikio smalsumą. Tačiau galime sutrukdyti virusui patekti į kūną neliesdami savo ar kūdikio veido.

3. Ribokite susibūrimus

Jūsų kūdikiai yra mieli ir dažnai patraukia žmonių dėmesį. Todėl būdami tėvais atsakote, kad būtų kaip galima mažiau sąlyčių tarp jūsų mažylių ir kitų žmonių.

Iš esmės, iš pradžių gali atrodyti žiauru neleisti paimti ir glėbesčiuoti, tačiau tai padeda sustabdyti viruso plitimą.

Taip pat venkite artimo kontakto, išlaikykite saugų bent 1 metro atstumą tarp savęs ir kito žmogaus, kuris serga, kosėja ir čiaudi. 
Kodėl? Nes kai žmogus kosėja, ore pasklinda maži lašeliai iš jo nosies ar burnos, kuriuose gali būti virusas. Jei netoliese yra jūsų vaikas, jis gali įkvėpti šiuos lašelius, įskaitant ir COVID-19 virusą.

4. Paisykite kvėpavimo higienos

Prižiūrėkite, kad žmonės aplink mažylį paisytų kvėpavimo higienos. Tai reiškia, kad kosėdami ar čiaudėdami turi užsidengti burną ir nosį sulenkta alkūne ar nosine. Tada iš karto išmesti panaudotą nosinę.

Kodėl? Virusas plinta lašeliais. Paisydami kvėpavimo higienos, vaiką ir žmones aplinkui apsaugosite nuo virusų, pvz., peršalimo, gripo ir COVID-19 viruso. 

5. Prastai jaučiatės? Neuždelskite kreiptis dėl medicininės pagalbos

Tai taip paprasta – likite namie, jei jaučiatės prastai.

Jei pasireiškia pirmieji peršalimo požymiai, kosulys ir sunku kvėpuoti, iš anksto kreipkitės medicininės pagalbos. Kreipkitės į vietos sveikatos priežiūros instituciją, kad gautumėte daugiau informacijos ir nurodymų.
Kodėl? Šalies ir vietos institucijos turi naujausią informaciją apie situaciją jūsų vietovėje. Paskambinus , sveikatos priežiūros specialistai galės jus greitai nukreipti į reikiamą sveikatos priežiūros instituciją. Taip apsisaugosite patys ir apsaugosite, kad virusas neplistų toliau ir neužkrėstų kitų žmonių. 

6. Paisykite saugos ir higienos ruošdami maistą

Naudokite atskiras pjaustymo lenteles žaliam ir virtam maistui. Visada plaukite rankas po to, kai gaminote žalią ir virtą maistą.

Nereikia vengti gaminti patiekalų iš mėsos. Tiesiog būkite išmintingi ir gerai išvirkite / iškepkite  mėsą ir tinkamai ją tvarkykite ruošdami.
Kodėl? Nes būdami tėvais, mes ruošiame maistą sau, savo šeimai ir kūdikiui, o koronavirusas gali patekti prarijus. Todėl netgi dar svarbiau, kad maistą ruošiantis asmuo paisytų maisto saugos reikalavimų. 

7. Sekite informaciją ir paisykite patarimų

Kadangi maži vaikai naujienų skaityti negali, labai svarbu, kad sektumėte naujausią informaciją apie COVID-19 viruso protrūkį savo šalyje per: www.sam.lrv.lt. Pasaulinio lygio nurodymai pateikiami Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) interneto svetainėje: https://www.who.int.

Kreipkitės patarimų į patikimus šaltinius dėl savęs ir savo mažylio, taip pat nedelsdami kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą, kai tik kyla klausimų dėl jūsų ar mažojo šeimos nario.

Ši informacija nepakeičia profesionalių medikų patarimų.  Visada kreipkitės pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, jei turite klausimų ar rūpesčių.