Kaip tėvų ir vaiko bendravimas gali stimuliuoti kūdikio smalsumą

Kūdikiai yra smalsūs iš prigimties. Noras pažinti skatina mokytis ir atrasti naujus dalykus. Tyrimų duomenys rodo, kad gyvūnijos pasaulyje smalsumas skatina ugdyti išgyvenimo įgūdžius, kurie verčia tyrinėti, mokytis ir prisitaikyti prie naujos aplinkos.

Iš patirties galime pasakyti, kad visi kūdikiai yra skirtingi, nevienoda ir jų namų aplinka. Tėvų ir brolių ar seserų skatinimas yra geriausias mokymosi būdas. Dabar yra puikus metas praleisti laiką žaidžiant su mažyliais ir stebėti jų pažangą!

„Kas man patinka“

Mokykite kūdikį atpažinti kasdienius daiktus pagal jų formą, dydį ir spalvas norėdami ugdyti jų pastabumo, koncentracijos ir tyrinėjimo įgūdžius.

„Lobių medžioklė“ 

Savo vaikui suorganizuokite lobių medžioklę paslėpdami jo mėgstamus žaislus ir padėdami juos rasti pagal namų žemėlapį. Šis žaidimas padeda lavinti vaiko pastabumą, atmintį ir loginį mąstymą. 

Patirties žaidimai 

Kiti žaidimai, tokie kaip paprastų formų lankstymas iš popieriaus, piešimas ir kitokie rankdarbiai, stimuliuoja vaikų pastabumo ir tyrinėjimo įgūdžius, o kartu didėja ir jų pažinimo troškimas bei jutiminė patirtis.
 

Pasinaudokite rankomis ir mąstymu siekdami skatinti vaiko kūrybingumą

Kūrybingumas – viena iš didžiausių tendencijų vaikų ugdyme visame pasaulyje. Šiame technologijų ir mokslo amžiuje kūrybingumas yra vienas iš svarbiausių įgūdžių, kurių galima išmokti – panaudojamos sukauptos žinios ir intelektas, smalsumas ir vaizduotė. Visa laimė, kad nėra nieko paprasčiau, nei ugdyti vaiko kūrybingumą: viskas prasideda nuo žaidimų! Toliau pateikiame keletą galinčių pasitarnauti kasdienių žaidimų.

Kaladėlės

„Statybos projektai“, naudojant vaiko amžiui tinkamas kaladėles, padeda lavinti vaiko erdvinę vaizduotę.

Išraiškos žaidimai 

Istorijų pasakojimas ir kūrybinis rašymas (istorijų, eilėraščių ar juokelių) padeda lavinti loginį mąstymą.

Menų žaidimai: 

Įvairūs rankdarbiai padeda lavinti kūrybingumą, koncentraciją ir rankų miklumą. Vaikams patinka tapyti pirštais, lipdyti iš molio, kurti koliažus ir užsiimti kitokiais rankdarbiais… Leiskite jiems padaryti netvarką, tuo pat metu lavindami jų vaizduotę! Pramogas galite pastūmėti į kitą lygį, atskirą veiklą paversdami konkursu ar dviem žmonėms skirtu projektu! 


Tapkite socialinių įgūdžių meistru

Socialiniai įgūdžiai gyvenime yra itin svarbūs. Mus pamėgdžiodami kūdikiai išmoksta išreikšti save. Jie greitai įgyja puikių bendravimo įgūdžių, padedančių tapti savarankiškais šeimos nariais. 

Socialiniai įgūdžiai vystosi didesnėse grupėse, todėl, esant įprastoms aplinkybėms, mūsų vaikai gali bendrauti su draugais, artimaisiais, mokytojais ir nepažįstamais žmonėmis. Tačiau, atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusią situaciją, jų kontaktai apsiriboja tėvais ir broliais arba seserimis. Visgi yra būdų, kuriais pasinaudojant galima kartu toliau tobulinti socialinius įgūdžius! 


Spėliojimo žaidimai: 

Nupieškite vaikui paveikslėlį ir paprašykite atspėti, kas tai yra. Jei jūsų piešimo įgūdžiai ne patys geriausi, žaiskite žodžiu! Žaiskite „Aš matau“, apibūdindami kambaryje esančius daiktus ir paprašydami vaiko atspėti, kas tai. Tada apsikeiskite vaidmenimis ir paskatinkite jį apibūdinti kambaryje esantį daiktą, kurį turite atspėti. Abu šie žaidimai puikiai tinka socialiniam bendravimui reikalingiems kalbos įgūdžiams šlifuoti. 

Kūdikiai jau gimsta turėdami veiksmingų gebėjimų. Ir nors jie dabar leidžia laiką namuose tik su šeimos nariais, nesijaudinkite, apribota vieta tikrai nereiškia riboto potencialo. Šeimos dabar turi laiko augti kartu, atrandant būdų, kaip padėti vaikams tyrinėti ir vystytis žaidžiant ir bendraujant su jumis. 

Augdami kūdikiai susiduria su įvairiais iššūkiais, padedančiais jiems įgauti jėgų ir suprasti juos supantį pasaulį. Dėl epidemijos visi turėjome imtis drastiškų priemonių, tarp jų – fizinė izoliacija ir reguliari dezinfekcija. Kalbant apie kūdikio sveikatą, stipriai imuninei sistemai palaikyti labai svarbi gera mityba. Jūsų kūdikiai vėl tyrinės pasaulį! Tačiau šiuo laikotarpiu visi galime