Košės! Nuo ko pradėti?

Mes visi žinome, kad košės yra labai svarbi mūsų mažylių raciono dalis, tačiau ką iš didelės kruopų pasiūlos pasirinkti pirmiausia? Pirmosios košės pasirinkimas priklauso tik nuo to, ar kruopose yra glitimo, dar vadinamo gliutenu. Rekomenduojama rinktis tokias pirmąsias košes be glitimo:

Galima rinktis ir vadinamuosius pseudo grūdus – bolivinę balandą ar burnočio sėklas. (well it is not common in our countries choose these kind of cereals as first one! Only if it is allergy to all mentioned above)

Kaip pirmoji košė galėtų būti ir ryžiai, tačiau jie gali kietinti vidurius.

Patarimas: Košes su glitimu į vaiko racioną įtraukite ne anksčiau nei jam sulaukus 4 mėnesių ir ne vėliau kaip 12 mėnesių.

Reikėtų vengti pernelyg didelio glitimo kiekio pirmosiomis glitimo vartojimo savaitėmis ir pirmaisiais kūdikio metais. Pavyzdžiui, stebėti, kad dienos racione nebūtų daug gliuteno turinčių produktų ( kvietinės kruopos, manų košė, juoda ar balta duona, iš miltų gaminamų patiekalų ar makaronų)
Gydytoja dietologė Lina Barauskienė

Skirtingų kruopų maistinė vertė skiriasi, todėl geriau laikytis įvairovės principo ir jau nuo mažens pratinti mažylį prie įvairių rūšių kruopų.

Kruopas ir kitus papildomus produktus įveskite po vieną, darydami keleto dienų pertrauką (alergija gali pasireikšti per 7 dienas), kad galėtumėte stebėti organizmo reakciją į konkrečias kruopas. Vėliau mažyliui galėsite pasiūlyti sudėtinių kruopų košes.

Jei įsigyjate specialiai kūdikiams skirtas košes, jas rinkitės be pieno ir kitų papildomų produktų, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, uogų ir kt.

Patarimas: jei mažylis sunkiai ragauja naują maistą, į košę įmaišykite motinos pieno, jei savo mažylį maitinate krūtimi. Tokios košės maistinės savybės bus vertingesnės ir mažyliui ši košė bus skanesnė, nes mamos pienas naujam produktui suteiks pažįstamą skonį. Jei mažylis valgo pieno mišinėlius, tuomet košę ruoškite su jais.

Vėliau galima rinktis mažyliams skirtas košes su pienu ar pieno mišiniu ir kitomis sudėtinėmis dalimis.

Pirmaisiais gyvenimo metais nepatariama duoti karvės pieno. Jei visgi norėtumėte duoti karvės pieno anksčiau, nedidelį kiekį jo įmaišykite verdant košę. Žinoma, reikia stebėti kūdikio reakciją, ar karvės pienas jam nesukelia alergijos požymių.

Pirmąsias košes be glitimo siūloma rinktis iš specialių vaikams skirtų košių, ant kurių pakuotės yra atitinkama nuoroda. Rinkdamiesi košę iš suaugusiųjų lentynos nebūsite tikri, kad kruopos, teoriškai sudėtyje neturinčios glitimo, iš tiesų bus be jo. Gamybos proceso metu egzistuoja nemaža tikimybė glitimui patekti į produktą, kuriame jo neturėtų būti. Taip nutinka todėl, kad gamybos metu toje pačioje linijoje gaminami ir produktai su glitimu, ir be jo. Visgi, jei ant pakuotės yra užrašas „be glitimo“, produkte jo būti neturėtų.

Atsisiųskite patarimus