Mokymasis valgyti

Pradėjus papildomai maitinti mažylį, jis dar nežino kaip valgyti. Viskas, ką jis iki šiol mokėjo – tai žįsti pieną iš krūties ar buteliuko. Taigi valgymas yra įgūdis, kurį mažyliui dar reikia įgyti. Dalis šio įgūdžio yra gebėjimas teisingai judinti burną ir pasiimti maisto iš šaukšto. Mokymasis valgyti vysto tavo vaiko burnos raumenis, kurie reikalingi vaikui susidoroti su didesniais maisto gabalais ir vėliau, kad jis galėtų kalbėti.

Supažindink su įvairios konsistencijos maistu palaipsniui – pradėk nuo vientisos masės...

Mokytis valgyti gali pasirodyti didžiausia užduotis, tačiau svarbiausia, kad mažylis būtų supažindinamas su skirtingos konsistencijos maistu palaipsniui. Pirmiausia vaikui reikia priprasti prie pojūčio, kad burnoje yra kažkas kieta bei išmokti maistą kilnoti burnoje į priekį ir atgal, o po to jį nuryti. Todėl geriausia primaitinimą pradėti vientisos konsistencijos maistu, nes su juo lengva susitvarkyti, jis lengvai virškinamas.

...ir pereikite prie kiek rupesnės konsistencijos maisto.

Kai tavo mažylis jau išmoksta valgyti košės pavidalo tyreles, kitas žingsnis - išmokti kramtyti. Tam reikės nevientisos konsistencijos maisto. Siekdamas pasiruošti ryti maistą, vaikas turės lėtai judinti žandikaulį aukštyn ir žemyn.

...nuo mažesnių, prie didesnių gabalėlių.

Kai vaikas be vargo suvalgo nevientisos konsistencijos maistą, pereinama prie trečio papildomo maitinimo žingsnio. Reikia mokyti vaiką suvalgyti mažesnius bei didesnius maisto gabalėlius.

...tuomet prie vaikui pritaikytos maisto formos bei konsistencijos.

Kad vaikas neprarastų susidomėjimo maistu, maistas turi jį džiuginti bei būti įvairus. Mažylis jau geba sukramtyti vis sudėtingesnių formų ir konsistencijos produktus. Juokingos maisto figūrėlės padės išlaikyti vaiko susidomėjimą tuo metu, kai jis mokosi valgyti ir yra labai nekantrus.

Pamažu supažindink su naujais skoniais

Mokytis valgyti reiškia ir palaipsniui susipažinti su naujais skoniais. Pradėjus papildomą maitinimą, mažylis turi pamėgti skonį, kuris skiriasi nuo pieno. Kūdikis iš prigimties mėgsta saldesnį maistą, todėl iš pradžių bus lengviau pamėgti natūraliai saldžius produktus. Pradėti papildomai maitinti vaiką galima tokiomis daržovėmis, kaip morkos, griežčiai, bulvės, moliūgai, pastarnokai, žirniai, saldžiosios bulvės bei vaisiai: kriaušės, obuoliai, abrikosai, bananai, mango. Šie produktai bus naudingi iki tol, kol mažylis bus pasirengęs patirti naujus skonius.

Be to, reikės suvokti, kuriems skoniams bus teikiama pirmenybė, todėl svarbu gana anksti pradėti supažindinti vaiką su įvairiais pikantiškais bei saldžiais skoniais.

Kaip supažindinti mažylį su naujos rūšies maistu? 

Kad vaikas išmoktų valgyti, reikia laiko. Todėl būk kantri, kol mažylis įpras pajusti burnoje maistą ir išmoks jį sukramtyti. Kai kuriuos maisto produktus vaikučiai pamėgsta jau pirmaisiais gyvenimo metais, todėl svarbu jį maitinti įvairiu maistu, nes apytiksliai nuo dviejų metų valgymo įpročiai stabilizuojasi ir beveik nesikeičia iki 8 metų amžiaus.

Yra keletas dalykų, galinčių padėti vaikui įveikti nepasitenkinimą naujais skoniais, bet svarbiausia nesijaudinti, nes tam tikrų produktų mažylis gali atsisakyti net 15 kartų!

  • Naujų skonių „degustacijas“ planuok tada, kai esi rami, o jūsų mažylis yra žvalus ir laimingas – paprastai tinkamas metas tam yra vėlyvas rytas.
  • Netinkamas metas pateikti naują skonį tuomet, kai vaikas nori pieno. Todėl prieš siūlydama(s) kitų gardumynų duok jam pusę įprastos pieno normos. Atsimink, kad pernelyg didelis pieno kiekis nepaliks vaiko skrandelyje vietos kitam maistui. Vaikai dažnai atsisako valgyti tai, kas jiems svetima. Todėl reikia stengtis supažindinti juos su maistu, iš pradžių padedant gabalėlį ant stalo ar vaiko kėdutės padėkliuko. Prieš siūlydama(s) paragauti iš šaukšto leisk mažyliui su juo pažaisti ir apžiūrėti.

Tikėtina, jog mažasis norės kontroliuoti šaukštą. Būkit pasirengusi(ęs) netvarkai. Leisk vaikui imti šaukštą ir nukreipk jį į burną – tikėtina, jog galiausiai jis ir pasieks ją.

Dar vienas variantas – apsirūpink dviem šaukštais! Vienu gali tikslingai maitinti mažylį, o kitu leisk jam eksperimentuoti (ši painiava suteiks daug džiaugsmo).

Ką daryti, jei mažylis yra išrankus?

Mažyliai, kurie valgo tik mėgstamą maistą, nenori išbandyti įvairių skonių patiekalų, todėl tampa labai išrankūs. Dėl to nesijaudinkite. Beveik visi vaikai praeina šį išrankumo etapą, todėl svarbiausia - įsitikinti, jog vaiko maistas pakankamai įvairus, ir kad jis gauna visas būtinas maisto medžiagas.

Norėdama(s) paskatinti savo vaiką valgyti skirtingus patiekalus, pamėgink:

  • Patiekti „linksmiau“ apipavidalintą patiekalą, pavyzdžiui, įdomios formos lėkštutėje ar inde su paveikslėliais.
  • Rodyti pavyzdį – paragauk pati/s, garsais parodydama(s), koks skanus yra maistelis, kad mažylis suprastų, jog tai skanus daiktas ir norėtų sekti Tavo pavyzdžiu.
  • Valgymo metu siūlyti mažas įvairaus skonio maisto porcijas. Jei vaikui nepatiks vienas produktas, jis galės pabandyti kurį nors kitą (vis dėlto tai neturėtų būti jo mėgstamiausias patiekalas).
  • Mažesnės porcijos - taip pat ne blogai, nes visada gali pasiūlyti dar šiek tiek, jei mažyliui iš tiesų skanu!
  • Jei vaikas išspjauna maistą, būk kantri(us) ir po keleto dienų pamėgink dar kartą – galbūt verta naująjį produktą sumaišyti su nedideliu kiekiu mažylio mėgstamo maisto. Tai ilgas procesas, tačiau vaikas bus Tau dėkingas!