Saldžiam kūdikio miegui

Kūdikiams gyvybiškai svarbus geras miegas, tačiau tai nereiškia, kad juos užmigdyti lengva. Kūdikiai miega daug, bet dažnai su pertraukomis, todėl svarbu sukurti miego įpročius. Kūdikis kasdien miega 12–14 valandų. Tėvams dažnai kyla sunkumų dėl kūdikio miego problemų – sutrikusio miego, prabudimų vidury nakties, negalėjimo užsnūsti. Kaip išmokyti vaiką eiti miegoti be prieštaravimų? Kaip išugdyti jo miego įpročius? Galbūt padės kurie iš šių patarimų? Vis dėlto atminkite – per prievartą kūdikio neužmigdysite!

Pirmiausia, kiekviena mama turi suprasti priežastį, kodėl kūdikis nenori miegoti – tai gali būti energijos perteklius, pilvuko skausmas, alkis ar dar kažkas...

Štai keletas priežasčių, kodėl kūdikiai nemiega:

Įsitikinkite, kad vaikas nėra alkanas

Dažniausia kūdikio pabudimo vidury nakties priežastis yra labai paprasta – jis jaučiasi alkanas. Naujagimius ir kūdikius iki 3 mėnesių rekomenduojame maitinti krūtimi, kai tik jie nori, nes maži vaikai dar yra jauni ir nori sočiai valgyti ir naktį. Jei Jūsų kūdikis vyresnis, pabandykite pamažu atpratinti nuo maitinimo krūtimi naktį. Rekomenduojama kūdikio nemiegojimo laiką padaryti įdomų ir aktyvų, sukurti ėjimo miegoti įpročius, pratinti prie ilgo ir gero miego naktį ir pamažu mažinti naktinių maitinimų skaičių. Visi kūdikiai yra skirtingi, todėl tėvai turi stengtis suprasti, kaip dažnai vaikas iš tikrųjų nori valgyti. Svarbu, kad jo „elgesys“ nebūtų reguliuojamas vien masto siūlymu, nes yra daugybė kitų būdų spręsti miego problemas.

Įsitikinkite, kad kūdikis nenori gerti

Jei maitinate krūtimi, kūdikis reikalingus skysčius gauna iš motinos pieno, bet jei vaikas yra vyresnis arba maitinamas dirbtiniu pienu, rekomenduojame prie jo lovos laikyti vandens buteliuką. Pasirūpinkite, kad dienos metu vaikas gautų pakankamai skysčių, nebijokite jų pasiūlyti (jei vaikas jaunesnis nei 6 mėnesių, klauskite šeimos gydytojo patarimo).

Kūdikis pernelyg pavargęs arba nervingas

Kūdikiams reikia labai daug miego ir jie negali ilgai būdrauti (tai priklauso nuo amžiaus, bet 6 mėnesių kūdikis veikiausiai neužsnūsdamas ištvers 2, daugiausia 3 valandas). Jei kūdikis nepasnaudė, blogai miegojo naktį arba buvo pernelyg daug stimuliuotas žaislais, garsais ar dar kuo nors, veikiausiai jam bus sunku užmigti – kaip ir suaugusiajam. Rekomenduojama prieš migdant su kūdikiu bendrauti ramiai ir švelniai.

Pasirūpinkite, kad kūdikis dienos metu būtų pakankamai veiklus. Kūdikio nervų sistema dar nėra stabili, todėl jiems (kaip ir suaugusiesiems) nusiraminimui būtini judesiai ir veikla. Rekomenduojama su kūdikiu pažaisti jam pabudus ir iškart pasiūlyti įvairios veiklos.

Maitinimo krūtimi poreikis

Maitinimas krūtimi ramina, o kūdikiai turi ir fiziologinį poreikį čiulpti. Maitinimas krūtimi suteikia artumo su motina ir tai yra geriausia, ką galima suteikti kūdikiui. Prieš miegą galima naudoti ir kitokius nusiraminimo būdus (pavyzdžiui, specialios antklodės, specialiai parinktas žaislas miegojimui). Kiekviena motina turi nuspręsti, kas geriausia jos vaikui.

Besikalantys dantukai

Tai dar viena priežastis, kodėl kūdikis nemiega. Nedaug ką tegalėsite padaryti, nebent tik truputį palengvinti jo potyrius. Švelniai masažuodama dantenas pirštu arba specialiu silikoniniu šepetėliu sumažinsite dygstančių dantukų keliamą diskomfortą. Jautrias dantenas galima bandyti nuraminti vėsiu maistu. Galima įsigyti gelių dantukų dygimo laikotarpiu mažinančių skausmą ir uždegimų galimybę. Juos pirkti rekomenduojama vaistinėje. Dantukų dygimas kur kas sunkiau pakeliamas naktį, kuomet nėra kur nukreipti dėmesio, o kūdikis guli – visas spaudimas tenka galvai ir žandikauliui, dėl to nemalonūs pojūčiai tik sustiprėja. Dantukų dygimas gali būti negalėjimo nurimti, pilvuko skausmo priežastimi ir paveikti apetitą. Kūdikis gali dažniau norėti žįsti, netgi kas 2–3 valandas.

Jis mokosi naujo įgūdžio

Ar Jūsų kūdikis mokosi atsisėsti, šliaužti, kramtyti, griebti, atstoti, vaikščioti ar dar ko nors? Kai kurie kūdikiai naujų įgūdžių mokymosi laikotarpiais prabunda naktimis pasipraktikuoti. Jei Jūsų kūdikis prabunda, bet neverkia ir nori žaisti bei šnekėti su Jumis, labai gali būti, kad būtent ši priežastis neleidžia jam miegoti.

Įsitikinkite, kad kūdikiui neskauda

Kūdikiai yra mažos, jautrios būtybės. Dantukų dygimo skausmas, pilvuko skausmas, dujos žarnyne, rūgšties refliuksas, peršalimai ir kosuliai, ir daugybė kitų skausmų, skausmelių ir ligų gali sukelti diskomfortą Jūsų vaikui. Keletas naudingų vaikų migdymo patarimų.

Pasiruošimas

Sukurkite nuoseklų ir ramų įprotį. Labai svarbus yra pastovumas – nustatykite, kada einama miegoti ir tam tikras veiklas prieš miegą. Pavyzdžiui, kontaktas su Jūsų oda, atpalaiduojanti vonia, paplekšnojimai, tamsa – šie veiksniai kūdikio miegui yra lemiami. Raskite Jūsų kūdikiui patinkančius ir jį nuraminančius dalykus bei būkite kantri.

Pasirūpinkite, kad dienos metu kūdikis turėtų pakankamai galimybių tyrinėti pasaulį. Saldžius sapnus užtikrins energingai ir aktyviai praleistas laikas. 

Reguliuokite temperatūrą. Kūdikio miegui optimali temperatūra yra tarp 18 °C ir 21 °C. Išvėdinkite kambarį ir įsitikinkite, kad prieš miegą kūdikiui nėra per karšta.

Būkite rami ir pasitikėkite savimi. Kūdikis jaučia Jūsų emocijas ir nusiramins vien mėgaudamasis motinos meile ir ramybe.

Taip pat gali padėti...

Nesistenkite sukurti ypatingos tylos. Jei vaikas pripratęs prie kasdienių garsų, jie netrukdys jam miegoti. Nereikia vaikščioti ant pirštų galiukų ir bijoti net cyptelėti, kol kūdikis miega – nėštumo metu vaikas jau girdėjo ir indų barškėjimą, ir dulkių siurblio riaumojimą. Ritmiški garsai netgi padeda kūdikiui užmigti!

Jei maitinate krūtimi, pasistenkite vengti kavos ir saldžių gėrimų. Reguliariai keiskite sauskelnes – šlapios sauskelnės dirgina kūdikio odą ir sukelia diskomfortą. Naudokite nešynę kūdikiui nešioti. Ji yra praktiška, atlaisvina Jūsų rankas ir suteikia galimybę tuo pat metu daryti dar kažką, pavyzdžiui, tvarkytis namuose. Vaikas nešynėje yra arti Jūsų, o jam tai būtina.

Atkreipkite dėmesį!

Kūdikis nori būti arti Jūsų. Kvėpuokite lėčiau. Taip perduosite kūdikiui signalą nusiraminti. Kūdikiai nori būti arti tėvų, ypač – arti motinos. Nėra nieko blogo, jei tėvai miega šalia kūdikio (saugiai). Natūralu, kad Jūs ir Jūsų kūdikis norite būti greta.

Nepamirškite, visada yra priežastis kūdikio verksmui ir nenorui miegoti. Nors Jūsų jėgos ir senka, niekada ilgai nepalikite verkiančio kūdikio. Net jei esate tikra, kad kūdikiui viskas gerai – galbūt jam reikia tik švelnių mylinčios mamos paglostymų.